Jak dítěti ulevit od bolesti při prořezávání zoubků

U většiny dětí se začínají prořezávat mléčné zoubky mezi 4. a 7. měsícem života. Růst zoubků může být (čtěte „často bývá“) doprovázen bolestí dásní a nespavostí. Co tedy přesně dělat, aby nebyl růst prvních zoubků vašeho miminka noční můrou?

 

Nejdřív několik faktů o „mlíčňácích“. Mléčný chrup tvoří celkem 20 zoubků (deset v horní a deset v dolní čelisti). Jde o 8 řezáků, 4 špičáky a 8 stoliček. Začátek prořezávání nastává zpravidla okolo půlroku věku dítěte – to ovšem neznamená, že se tak v některých případech nestává dříve i později – první zoubek může tak vylézt klidně až v 10. měsíci. S lékařem se raďte, až pokud vašemu drobečkovi nezačaly růst zoubky a je mu přes jeden rok. Každému zubu trvá přibližně 8 dní, než vyroste a všech 20 mléčných zubů má dítě zhruba kolem 3. narozenin. Mezi 5. a 7. rokem začnou vypadávat a postupně je v řádech let nahradí trvalý chrup.

 

Jak u miminek poznat růst zubů?

Asi v půl roce života si maminky všimnou jakési neklidnosti a nespokojenosti miminka. Zub se při růstu musí dostat skrz dáseň, což je pro dítě velmi nepříjemné - zažívá neznámé pocity a bolest, čímž je podrážděné a plačtivé. Zejména v období, kdy se prořezávají veliké stoličky, může být s miminkem „k nevydržení“.

 

Jaké jsou příznaky růstu zubů?

  • Dítě častěji a intenzivně pláče
  • Vyžaduje pozornost
  • Dásničky mohou být nateklé, červené, stejně tak jsou rudé tvářičky
  • Miminko hodně slintá, cucá si ručičky a strká vše do pusinky
  • Mění se mu spánkový režim a má menší chuť k jídlu
  • V některých případech se u něj může objevit i zvýšená teplota či průjem

 

Osm způsobů, jak ulevit od bolesti

 

1)      Chladivý obklad - V jednoduchosti je síla a zkrátka můžete na opuchlé dásně a tváře přiložit obklad. Stačí namočit kapesník do studené vody, případně vychladlého heřmánkového čaje.

 

2)      Ošetřující a zklidňující gely - Zklidňující gely (např. Viburgel či Dologel) vám s podrážděnými zarudlými dásněmi taktéž pomohou a navíc snižují bolestivost při prořezávání zoubků. Pro docílení chladivého efektu uchovávejte gel v ledničce. V lékárně lze volně zakoupit také různé chladivé gely, které též pomáhají - některé obsahují i složku analgetik, tudíž dokážou být velmi účinné. Používají se k přímé masáži dásní, které se gelem mažou a miminku během chvilky uleví. Skvělý je například český Herbadent gel.

 

3)      Masáž – Zkuste jemně masírovat tvářičku, ale klidně i dásničku samotnou. Použijte při tom kokosový olej (ideálně bio), protože ten pomůže ulevit od bolesti. Do oleje můžete přidat také levanduli nebo heřmánek, tyto voňavé byliny s aromaterapickými účinky pomáhají vždycky. Při první masáži buďte s množstvím oleje opatrní a naneste ho menší množství, poté sledujte, jak dáseň a pokožka miminka reaguje. Pokud je extrakt příliš silný nebo má dítě alergickou reakci, dojde k výraznému podráždění místa a tuto možnost vynechte.

 

A jak přesně na masáž?
Na tvářičce v oblasti dásní prsty jemně promasírujte směrem od bradičky k zoubkům. Některým dětem se může líbit i jemné pochodování prsty po tvářičce v oblasti dásní. Popřípadě můžete zkusit masáž tzv. prsťáčkem, což je speciální návlek na prst, který slouží hlavně k čištění dásní a k hygienickému návyku (např. Farlin nebo MAM Oral Care Zajíc)

 

Promasírovat děťátku můžete i ouška, je prokázáno, že tím také ulevíte od bolesti při prořezávání zoubků. Jak? Chyťte ouško děťátka dvěma prsty, zespodu a seshora. Krouživými pohyby jemně masírujte ouško zdola směrem nahoru.

 

4)      Vyhledejte pomoc v lékárně - Existují léčivé přípravky, díky kterým bude růst zoubků snesitelnější nejen pro vás, ale hlavně pro miminko. V lékárně vám určitě rádi a ochotně poradí, co by mohlo vašemu miminku pomoci proti bolesti i neklidnosti. Je-li bolest opravdu velká, což určitě podle chování miminka poznáte, neváhejte a sáhněte po analgetickém léku. Často pomohou čípky proti bolesti. 

 

Homeopatika při růstu zoubků mohou také zabrat

Homeopaté nejčastěji sahají po přípravcích Belladonna 9 C a Chamomilla 15 C. Belladonna obecně uleví od bolesti a horečky, Chamomilla – heřmánek – uklidní tělo i mysl, zjemní bolest a pomáhá hojit rány. Kuličky se rozpustí ve vodě nebo přímo v mléce (ve studené tekutině to jde hůř, proto použijte spíše vlažnou). Odborníci taktéž doporučují perorální roztok Camilia, případně čípky Viburcol.“

 

5)      Bylinky - Při většině potíží vám dokáže pomoci i příroda, takže se nebojte se sáhnout po bylinkách, jako jsou už mnohokrát zmíněný heřmánek, který lze použít i k masážím a obkladům. Dásně můžete též masírovat měsíčkovým olejem. Odvar k pití připravte z proskurníku, heřmánku a fenyklu.

 

6)      Trpělivost - Každý zoubek jednou vyroste. Snažte se miminko chlácholit, noste jej, mazlete se s ním. Kojíte-li, dopřejte mu to co nejčastěji. Nosíte-li v šátku nebo nosítku, stanou se nyní vašim největším pomocníkem. Blízkost maminky miminku velmi ulevuje.

 

7)      Kousátka - Staré známé doporučení je používání tzv. kousátek. Jakmile děťátku začnou růst zoubky, začne si automaticky strkat do pusinky nejen ručičky, ale vše, co najde. Okusování nejrůznějších kousátek přináší dětem úlevu a pomáhá lépe snášet nepříjemné prořezávání zoubků. Odborníci na zmírnění potíží při růstu zoubků doporučují zejména kousátka naplněná vodou či gelem, která lze vychladit.

 

Kousátko vybírejte instinktivně, volte ten správný tvar a nezapomínejte ani na barvu. Ta bude hodně zajímat vaše dítko! Hlavní je, aby se miminku dobře drželo - mělo by padnout do ručičky a nesmí být velké ani těžké. Druhů kousátek je spousta, od těch s kulatými hrbolky pro první zoubky, po kousátka ve tvaru dudlíku (pro děti, které kousátko ještě nemohou samy držet), „hracích kroužků“ či těch chladivých a výběr je skutečně jen na vás dle situace s vaším drobátkem.

 

8)      Silikonové korále - Velkým hitem jsou nyní také silikonové korále, které často využívají nosící maminky - korále jsou barvené, takže působí jako módní doplněk, zároveň jsou dítěti v šátku kdykoliv po ruce. Jsou vyrobeny ze silikonu, který je ekologicky bezpečný – není toxický a nereaguje na jiné látky. Je široce používán v medicíně a při výrobě zboží pro dětí dudlíky, hračky i pro kousání).

 

Bonus - Prořezávání zoubků podporuje kousání. Tudíž mu místo hračky můžete nabídnout například kůrku chleba, mrkev, nebo zmražený banán. Ovšem musíte počítat s nepořádkem a dejte si velký pozor na vdechnutí.

 

Čemu se vyhnout nejen při prořezávání zoubků

Nenamáčejte kousátko do medu nebo sirupů, vyvarujte se i potravinám, které obsahují cukr - hrozí předčasný vznik zubního kazu.

Léky proti bolesti a horečce nepoužívejte, pokud nemá dítě skutečně horečku. I snižování teploty při nachlazení či jiných potížích může být spíše na škodu, bráníte tak tělu, aby bojovalo s nemocí. V případě, že je teplota více než 39 stupňů či trvá několik dní, ideálně se poraďte s lékařem, popřípadě zkuste nejprve snižovat teplotu alternativně, než sáhnete po léku. Snižování teploty by také nemělo být příliš prudké, ale pozvolné.

Rozhodně neignorujte potřeby miminka a to platí i v případě, kdy ho zoubky netrápí. Častěji jej noste, mazlete, kojte a jinak opečovávejte. Miminko tím rozhodně nerozmazlíte.

 

První zoubek

Jakmile se v pusince dítěte objeví první zoubek, měli byste začít s čištěním. Nejdříve můžete použít například prsťáček či obyčejnou látkovou plínku a první zoubky s ní jemně otřít. Až bude mít dítě více zubů, můžete prsťáček vyměnit za kartáček. Ten by měl být měkký a čistící část co nejmenší.

Rádi byste se na něco zeptali?

Udělejte to! Jsme vám k dispozici. Pošlete nám svůj dotaz. Odpovíme na něj.

Doprava zdarma

Pro objednávky
nad 2 300 Kč

Více

Zákaznická linka

+ 420 604 525 218

od 10.00 do 16.30 hod. 

- v pracovní dny.

Více