Jak od sebe poznat chřipku, angínu a nachlazení? Příznaky i léčba se liší

Rozdíl v nemociNeustále se měnící počasí na přelomu podzimu a zimy je jako stvořené pro šíření bakteriálních i virových onemocnění. Jaký je ale vlastně rozdíl mezi podobně vypadajícími nemocemi, kdy už může vaše dítě do školy a jak dlouho si má poležet doma? Na tyto a mnohé další otázky si posvítíme v našem článku.

 

Chřipka nebo nachlazení?

Výše zmíněné nemoci si hodně lidí plete, takže je nejdůležitější si v nich hned na začátku udělat jasno. Chřipka i angína jsou virové nemoci dýchacích cest. Šíří se kapénkovou infekcí, kontaktem s hleny či prochladnutím. Viry, které napadnou sliznice, způsobují pálení v hrdle, které se poté rozvine do rýmy či kašle. Ucpání nosu posléze může způsobit i bolesti hlavy.

Obě nemoci mají tedy určité společné příznaky - rýmu, bolesti hlavy a končetin. Zatímco nachlazení je sice obtěžující, ale pro lidský organismus není nebezpečné, příznaky chřipky jsou daleko intenzivnější a trvají déle.

 

Hlavní rozdíl mezi nemocemi spočívá především v nástupu nemoci. Zatímco nachlazení přichází postupně a příznaky se pomalu zhoršují, chřipka většinou útočí rychle (její inkubační doba je 18–24 hodin).

     Vysoká horečkaDalším rozlišujícím znakem je vysoká horečka (nad 38 stupňů Celsia), která bývá u chřipky spíše pravidlem, na rozdíl od nachlazení u kterého se objevuje spíše teplota do 38 stupňů či zimomřivost.

     I podle kašle od sebe lze nemoci odlišit. U nachlazení se vyskytuje často, ale většinou teprve na konci nachlazení, pro chřipku je typický bolestivý suchý kašel od začátku.

     Posledním rozdílem je úbytek sil, ke kterému u nachlazení dochází jen výjimečně, zatímco u chřipky je náhlý a velmi dobře citelný (stejné je to i s bolestí svalů a kostí).

 

OvoceLéčba chřipky a nachlazení

Při obou nemocech je nejdůležitější klid a dostatek tekutin. Zatímco při nachlazení většinou stačí, když zůstanete v teple v posteli dva až tři dny (ale nemoc může běžně trvat klidně týden), u chřipky byste si měli poležet déle (někdy trvá plné zotavení přes dva týdny)

Ani na jednu nemoc nejsou potřeba antibiotika, po lékaři je tedy nevyžadujte. Věřte, že odpočinek, dostatek vitamínů z ovoce a teplý čaj v ruce někdy dokážou největší divy. Pokud se přece jen objeví horečka, sáhněte po volně prodejných lécích na teplotu. Na kašel jsou pak speciální sirupy a kapky stejně tak jako na rýmu.


 

A jak je to tedy s angínou?

Angína je akutní infekční zánět krčních mandlí, který je způsoben nejčastěji streptokokovou bakterií, někdy ale bývá tato infekce i virového nebo vzácněji také mykotického (plísňového) původu. Oproti tomu „běžné“ nachlazení je akutním virovým zánětem horních dýchacích cest.

Hlavními příznaky angíny jsou obvykle silná bolest v krku, bolest při polykání, teplota nebo horečka, chrapot a celková únava. Sliznice patra i mandlí bývá zarudlá, mandle mohou být zvětšeny a doprovázené bílými povlaky.

TekutinyOnemocnění je potřeba léčit včas, při jeho přecházení totiž mohou vzniknout vážné komplikace. Při angíně musí obvykle lékař nasadit léčbu pomocí antibiotik (ty se nasazují v případě bakteriální infekce). Pokud byla vašemu dítěti antibiotika předepsána, důsledně se řiďte pokyny lékaře. Léky je potřeba užívat pravidelně, dodržujte přesně intervaly mezi jednotlivými dávkami a nevysazujte je ihned, jak se potomkovi uleví. Pro kojence a malé děti jsou nejlepší volbou antibiotické sirupy, které se podávají snadněji než tablety a lze je také jednodušeji dávkovat podle hmotnosti dítěte.

V případě virové angíny pomůže malým pacientům tzv. symptomatická terapie, tedy úleva od nepříjemných příznaků. Vhodné je kloktání roztoků k tomu určených, dezinfekční tablety, nedráždivá strava, dále samozřejmě dostatek tekutin a vitaminů, nosní kapky pro uvolnění dutin a odpočinek a klidový režim.

LékyPokud si dítě stěžuje na silnou bolest v krku, ulevit mu může i Priessnitzův obklad (studený zábal, který urychluje hojivé procesy v těle), ke snížení teploty poslouží běžné léky (nejlépe ve formě sirupů) obsahující látky paracetamol nebo ibuprofen, výborným pomocníkem při léčbě jsou rovněž kloktadla (u starších dětí).

Cibule proti nachlazeníPokud dáte spíše na „babské rady“, kterých na internetu jistě najdete bezpočet, můžete vyzkoušet i jeden z našich osvědčených triků, který vašim potomkům nejspíš nezachutná, ale rozhodně pomůže. Stačí na drobno nakrájet cibuli, vložit ji do misky a posypat cukr moučkou. Během pár hodin by měla začít pouštět sladko-kyselou šťávu, které by vaše děti měly vypít aspoň dvě lžičky ráno a večer. 

Pro teploučko v posteli a kvalitní léčbu je vhodné mít i dostatek kvalitních dětský pyžam a županů, které si můžete vybrat na našich stránkách Uberušky.com. Doporučujeme, velký výběr pro vaše rošťáky a princezny.

Rádi byste se na něco zeptali?

Udělejte to! Jsme vám k dispozici. Pošlete nám svůj dotaz. Odpovíme na něj.

Doprava zdarma

Pro objednávky
nad 2 300 Kč

Více

Zákaznická linka

+ 420 604 525 218

od 10.00 do 16.30 hod. 

- v pracovní dny.

Více

Naposledy navštívené produkty